Sastāvs: veselas linsēklas

Linsēklas (latīņu: Linum usitatissimum) ir ar gludu, spīdīgu virsmu, gaišāk vai tumšāk brūnas un satur 35-45% eļļas. Linsēklās ir arī ļoti daudz pilnvērtīgu olbaltumvielu (18- 33%), kurās ir praktiski visas neaizstājamās aminoskābes, ogļhidrāti (12-26%), A, B, E, F vitamīns. Linsēklās ir F vitamīns, kuru organisms patstāvīgi nespēj sintezēt. E vitamīns sēklās ir 120-140 mg uz 100 g.

Linsēklas ir bagātīgas ar tādu aktīvu un organismam nepieciešamu dabas uzturvielu avotu kā Omega –3 un Omega - 6 taukskābes. Satur minerālvielas, šķīstošās un nešķīstošās šķiedrvielas, proteīnus un lignānus. Lignāna savienojumi noder onkoloģisku slimību un hormonālās sistēmas traucējumu ārstēšanā. Tiem piemīt arī antibakteriālas, pretsēnīšu un pretvīrusu īpašības. Linsēklu proteīns tiek uzskatīts par labāko augu izcelsmes olbaltumu.

Vispārīgai veselībai un profilaksei ieteicams lietot veselas vai sasmalcinātas linsēklas. Vēlams dienā lietot ne mazāk par 5 g, bet ārstniecības nolūkā – 50 g dienā vairākus mēnešus. Veselas vai sasmalcinātas linsēklas lieto par caurejas līdzekli hroniska aizcietējuma gadījumā. Uzbriedušās linsēklas palielina zarnu līmeņa apjomu un mehāniski kairina zarnu receptorus, veicinot resnās zarnas peristaltiku. Pa 1 – 3 ēdamkarotēm tās var pievienot kefīram, jogurtam vai augļu sulai, pārkaisīt salātus, picu, sviestmaizi, var pamēģināt cept diētisku maizi. Lai pastiprinātu iedarbību, linsēklas var maisīt ar medu. Pievienot pankūku mīklai, putrās, maltās gaļas vai zivju masā.

linseklas100-330gLindaGriinLV

100g                             330g

Linsēklas