Sastāvs: kaltētas upenes (85%), kaltēta piparmētra (15%)

Melnā upene (latīņu: Ribes nigrum) - daudzgadīgs, līdz 1,5 m augsts ērkšķogu dzimtas krūms. Upeņu ogas satur daudz C vitamīnu, B1, P vitamīnus, karotīnus, organiskās skābes, dzelzi, mikroelementus - mangānu, varu, hromu u.c. Tāpēc ogas ir kaltētas zemā temperatūrā, lai pēc iespējas vairāk saglabātu šīs vērtīgas vielas un mikroelementus.
Upeņu ogām piemīt pretiekaisuma, sviedrējošas, urīndzenošas un pretcaurejas īpašības. Upenes arī paaugstina organisma pretošanās spēju slimībām un uzlabo ēstgribu. Šo tēju lieto arī klepus, aizsmakuma, saaukstēšanās, garā klepus, hipertonijas, nierakmeņu un urīnpūšļa akmeņu un iekaisumu ārstēšanai. Turklāt upenes arī uzlabo un regulē vielmaiņu. Labvēlīgi ietekmē nervu šūnu veselību.

 

Piparmētra ir viens no tiem augiem, kas medicīnā izceļas ar ļoti plašu pielietojumu. Tā satur ēterisko eļļu, kura sastāv no daudzām komponentēm, tādējādi daudzveidīgi iedarbojas uz organismu. Šo augu bieži lieto saaukstēšanās un gripas gadījumos, pret kakla sāpēm, jo mentols noņem niezošo sajūtu, un pret bronhītu.
Patīkamās, atsvaidzinošās garšas dēļ piparmētru ierasti lieto pret sliktu dūšu, vemšanu, vēdera sāpēm, gāzu uzkrāšanos, pret paaugstinātu skābes saturu kuņģī, žagām, kā arī ēstgribas rosināšanai. Veicina žults izdalīšanos, to var lietot arī kā vieglu diurētisku līdzekli. Zināms, ka piparmētra aktivizē un nostiprina cilvēka smadzeņu darbību un stimulē garīgās spējas, pret galvassāpēm, bezmiegu, uzlabo arī asinsriti, jo paplašina kapilārus. Ir nomierinoša, spazmolītiska, antiseptiska un pretsāpju iedarbība.
Ārīgi lieto kā antiseptisku līdzekli peldēm, rīkles skalošanai, inhalācijām.
Uzskata, ka piparmētrai piemīt pretaudzēju aktivitāte.

 

Nelietot stipri pazemināta arteriālā asinsspiediena gadījumā! Nedrīkst lietot
grūtniecības un bērna zīdīšanas laikā! Nav ieteicams bērniem līdz 12 gadu
vecumam!

 

 

 

 

upenu-piparmetruTejas70-120gLindaGriinLV

120g                          70g

Tēja upenes un piparmētra